Kdyby vám někdo dal za úkol navrhnout výrobní nástroj pro zhotovení kruhového otvoru v ocelové destičce, zřejmě by každý dokázal odpovědět, že by využil vrták s válcovou nebo kuželovou stopkou. Vrtáky totiž patří k nejrozšířenějším strojírenským nástrojům a vybavit si je dokáže snad každý. Mnohem obtížnější úlohu byste však měli u otázky, jak zhotovit otvor do stejné destičky, jehož tvar nebude kruhový, ale bude mít ostré úhly, anebo půjde o osově nesouměrný otvor ve tvaru různých křivek. Kupříkladu bude někdo požadovat vyrobit otvor v podobě devíticípé hvězdy, anebo protáhlé elipsy.
Zde už s vrtákem nikdo neuspěje a lidé, kteří se nezabývají strojírenstvím tu mohou být v úzkých. Možná se dovtípí vyhledávat vhodná řešení na Internetu, až se nakonec někomu podaří objevit protahovací trn.
Jde o velmi svérázný strojírenský nástroj, čemuž už napovídá jeho název. Jedná se o dlouhou tyč opatřenou řeznými zuby, která se zasune do předvrtaného otvoru, a pomalu se otvorem protahuje tak, že každý ze zubů začne postupně odebírá třísku do požadovaného tvaru, načež poslední zub již zhotovuje finální podobu otvoru. Jedním protažením trnu obrobkem tedy vzniká tvar, jaký si přejete.
Tímto způsobem lze zhotovit i velmi rozmanité a členité tvary, které byste jiným způsobem nebyli schopni vyrobit. Právě proto je také protahovací trn velmi drahý, není snadné jej vyrobit s velkou přesností a zajistit jeho pevnost a stabilitu při výrobě mnoha tisíc kusů obrobků. Protahovací trny se totiž vyplatí pouze při sériové výrobě, která nástroj zaplatí počtem vyrobených kusů.
Možná vás napadá, proč vůbec vyrábět složité otvory, k čemu je to vlastně dobré, a tak bychom mohli uvést jeden zásadní příklad, kde se tyto nástroje uplatní velmi dobře. Protahovacími trny se zhotovují například dveřní zámky pro patentní klíče. Ano, je to tak, až budete zasouvat do klíč do zámku ve vašem bytě, vzpomeňte si na strojaře, kteří tyto zámky vyrobili právě tímto způsobem.