Cukrovka 2. typu je celosvětově rozšířenou chronickou nemocí, dá se říci, že je již epidemií, na jejíž následky i u nás zbytečně umírá mnoho lidí. I přes její neblahé následky má však jednu obrovskou výhodu: lze jí úspěšně předcházet. Jde totiž o souhrn nezdravého životního stylu a pořád ještě nedostatku informací.
Pomáhejte svojí slinivce
Cukrovka druhého typu postihuje především lidi s nadváhou. Slinivka bývá ztučnělá, její beta buňky již nestačí vyrábět dostatečné množství inzulínu, které tělo potřebuje. Čím větší množství jídla a méně pohybu, tím více tělesného tuku. Slinivka je přetížená, tvorba inzulínu vázne a cukr, místo aby se dostával do buněk, se hromadí v krvi.
Ideální scénář, jaký si lékař při léčbě cukrovky představuje, je především zhubnout a začít se více pohybovat. Slinivce se nesmírně uleví a nemoc může už jen změnou stravy a zhubnutím zcela vymizet. Pokud by se však dotyčný nemocný vrátil k nezdravému způsobu života, opět ztloustl a přestal svojí slinivce pomáhat v její dobrém fungování, cukrovka by se mu téměř s jistotou vrátila.
O mnoho jednodušší je si zdraví chránit preventivně, aby k rozvinutí diabetu vůbec nedošlo. Prostě na svoji slinivku myslet a hladinu cukru v krvi si hlídat. Vůbec není na škodu zakoupit si glukometr a sami si občas zkontrolovat, jak na tom s cukrem v krvi jsme. Jinak se totiž jeho výši nedozvíme, snad jen na preventivních prohlídkách, na které ale většina z nás jen nerada pravidelně chodí. Čím déle totiž máme zvýšenou hladinu cukru v krvi, tím více nám hrozí poškození srdce a ledvin a další nepříjemné a těžké komplikace.
U cukrovky dvojnásobně platí, že jsme tím, co jíme. Existuje spousta potravin, které udržují správnou hladinu cukru v krvi – je to např. jablečný ocet, skořice, česnek, zelený čaj či borůvky. Obecně je nutné jíst mnoho zeleniny a všechny potraviny s nízkým glykemickým indexem.